Rychvaldský spolek šachový 1945 uspořádal v sobotu 17,2.2024 již 12.ročník mezinárodního turnaje v rapid šachu Slezský open. Stejně jako v posledních předchozích pěti letech byl turnaj součástí druhého největšího šachového festivalu v republice Ostravský koník. Turnaje se zúčastnilo 130 hráčů, po loňských 142 účastnících jsme volili komfort před kvantitou a tak po omezení počtu účastníků jsme měli vyprodáno již tři týdny před zahájením. Turnaj se hrál tempem 2 x 15 minut na partii, na devět kol, kdy všichni účastníci hrají spolu a do dalších kol je losuje počítač podle dosažených výsledků. Pak se dle daných kritérií vyhlašují jednotlivé kategorie. Turnaje se zúčastnilo celkem 50 dětí a juniorů a 13 žen, takže skladbou velmi pestrá účast.

Vítězem se stal Kacper Tomaszewski z Polska, stejně i nejlepší ženou i juniorkou Alicia Wojs z Jastrzembia Zdroj, která v 15-ti letech byla celkově na 7.místě mezi mnoha muži s šachovými tituly! Pan Tomaszewski je prvním hráčem, který vyhrál turnaj dvakrát, zatím se to nikomu za 30 let nepodařilo (nehraje se pravidelně každý rok).

Domácím se tradičně dařilo pouze organizačně, ale mělo konečně to jednou výjimku… Tím byl titul okresního přeborníka v rapid šachu pro domácího Jirku Orszulika.

Akce se uskutečnila díky podpoře města Rychvald, Národní sportovní agentury a MSK.